کپسول ب کمپلکس آپوویتالApovital B-Komplex 40 Caps

در انبار موجود نمی باشد

کپسول ب کمپلکس آپوویتالApovital B-Komplex 40 Caps

3 در انبار

116,700 تومان

ب کمپلکس به مجموعه ای از تمام ویتامین های گروه ب یا تعدادی از آنها گفته می شود. مکمل ب کمپلکس با تامین ویتامین های گروه ب به پیشگیری از ابتلا به عفونت، حفظ سلامت سلول ها، ساخت گلبول های قرمز خون، افزایش سطح انرژی، تقویت بینایی، بهبود عملکرد مغز، تنظیم اشتها، حفظ عملکرد صحیح دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی، عملکرد صحیح سیستم عصبی، تولید هورمون ها، بهبود خلق و خو، حفظ سلامت قلب و عروق، پیشگیری از ابتلا به میگرن و کاهش تعداد حملات میگرن، کاهش خطر ابتلا به افسردگی، کاهش استرس، بهبود زخم، بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی و حفظ قوام و سفتی عضلات کمک می نماید.
افراد گیاهخوار، افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند، افراد مسن، افراد وابسته به الکل، افراد مبتلا به بیماری های افسردگی، دیابت، آلزایمر، ایدز، سرطان، بیماری های کلیوی، افراد مبتلا به اختلالات سوء جذب نظیر بیماری سلیاک یا کرون، افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی نظیر لوپوس، آرتریت روماتوئید و افراد ورزشکار ممکن است بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین های گروه ب قرار داشته باشند و نیاز به دریافت ویتامین های گروه ب از طریق مکمل ها در این افراد بیشتر باشد.
محصول ب کمپلکس آپوویتال حاوی نیاسین، ویتامین ب6، ویتامین ب1، پانتوتنیک اسید، ویتامین ب2، ویتامین ب12، فولیک اسید و بیوتین می باشد.
در ادامه به بررسی جامع تر این مکمل می پردازیم.

مشخصات ظاهری
مکمل ب کمپلکس آپوویتال تحت لیسانس کارخانه یورو او تی سی فارما آلمان با پروانه شرکت سمر طب درمان در شرکت داروسازی مینو تولید شده است. این مکمل حاوی 40 عدد سافت ژل در 2 بلیستر 20 عددی بسته بندی شده در جعبه مقوایی می باشد.

نیاسین: نیاسین که ویتامین ب3 نیز نامیده می شود، یکی از ویتامین های محلول در آب است. به طور کلی بیش از 400 آنزیم در بدن برای کاتالیز واکنش ها به نیاسین نیاز دارند که عمدتاً در متابولیسم و تولید انرژی در تمام سلول ها نقش دارد. این ویتامین همچنین برای حفظ یکپارچگی ژنوم و کنترل بیان ژن نیز مورد نیاز است. نیاسین در سوخت و ساز کربوهیدرات ها و پروتئین ها دخیل بوده و به افزایش ذخایر انرژی، تولید انرژی و سنتز بافت های عضلانی کمک می کند.
به دلیل اینکه نیاسین در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد، ممکن است با بسیاری از بیماری های مرتبط با سن نظیر آلزایمر، پارکینسون و آتروفی عضلانی مقابله نماید. علاوه بر این از آنجا که دوران سالمندی با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و افزایش چربی خون در ارتباط است، نیاسین می تواند با کاهش LDL، کلسترول، تری گلیسرید و افزایش HDL میزان آترواسکلروز قلبی و مرگ و میر را پایین آورد.
در دیابت نوع 1 سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های پانکراس که انسولین می سازد حمله می کند و آنها را از بین می برد. نیاسین آمید ممکن است به حفاظت از این سلول ها کمک کند. اثر نیاسین بر دیابت نوع 2 پیچیده تر است. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب چربی و کلسترول بالا نیز دارند. نیاسین همراه با سایر داروها می تواند این مقادیر را کاهش دهد.
مطالعات اخیر نشان دادند که تجویز نیاسین باعث بهبود متابولیسم چربی ها در بافت کلیوی و بهبود عملکرد و ساختار کلیه شده، فشار خون بالا، پروتئینوریا و آسیب بافتی در کلیه را کاهش می دهد همچنین می تواند باعث کاهش سطح فسفات در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی (CKD) شود.
مغز برای دریافت انرژی و عملکرد مناسب به نیاسین نیاز دارد. از آنجا که نیاسین با بهبود عملکرد مغز در ارتباط است، تحقیقات نشان می دهند که این ویتامین می تواند در پیشگیری از علائم آلزایمر و سلامت مغز کمک کننده باشد اما مطالعات در این زمینه متناقض هستند.
میزان نیاسین موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 31 میلی گرم می باشد.

ویتامین ب6: ویتامین ب6 یک ویتامین محلول در آب است که در ساخت هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی، هموگلوبین، متابولیسم پروتئین ها، گلوکونئوژنز یا ساخت گلوکز، کمک به تولید گلبول های سفید و عملکرد بسیاری از آنزیم ها شرکت می کند. ویتامین ب6 در بهبود عملکرد ورزشکاران، کاهش تهوع و استفراغ به ویژه تهوع دوران بارداری، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی PMS و درمان سندروم تونل کارپال موثر است.
دریافت این ویتامین می تواند به تقویت سیستم ایمنی، کاهش خطر تشکیل سنگ های کلیوی از نوع کلسیم اگزالات، بهبود عملکرد شناختی و بازسازی گلبول قرمز نیز کمک کند. افراد با بیماری های کلیوی، مصرف کنندگان داروهای ضد بارداری خوراکی، سیگاری ها، مصرف کنندگان الکل، خانم های باردار به خصوص دسته ای که اکلامپسی یا پره اکلامپسی دارند، خانم های شیرده و بیماران مبتلا به اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند. سطح سرمی این ویتامین در افراد چاق، بیماران مبتلا به سلیاک، کرون و کولیت اولسروز نیز کم است.
نیاز به ویتامین ب6 در سالمندان افزایش پیدا می کند بنابراین سالمندان در معرض خطر ابتلا به کمبود این ویتامین هستند. مطالعات نشان می دهد دریافت این ویتامین عملکرد شناختی (حافظه، یادگیری) در سالمندان را افزایش می دهد همچنین دریافت ب6 از طریق کاهش سطح هموسیستئین، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
در مطالعات مشخص شده است که سطح ب6 در افراد مبتلا به دیابت کاهش می یابد و دریافت این ویتامین در افراد مبتلا نوروپاتی دیابتی (آسیب به اعصاب در دیابت) به کاهش علائم کمک می نماید.
سطح سرمی ویتامین ب6 در بیماران کلیوی (بیماران دیالیزی، دیالیز صفاقی و حتی بعد از پیوند کلیه) پایین است و عموماً علائم کمبود این ویتامین در آنها مشاهده می شود. بنابراین دریافت این ویتامین در افراد با مشکلات کلیوی ضروری می باشد همچنین دریافت این ویتامین خطر تشکیل سنگ های کلیوی اگزالاتی را کم می کند.
این ویتامین در ساخت و تکامل انتقال دهنده های عصبی مانند اپی نفرین، نوراپی نفرین، سروتونین، گابا، دوپامین و … نقش دارد.
از آنجایی که ویتامین ب6 برای متابولیسم پروتئین ها ضروری است، با افزایش دریافت پروتئین (که معمولاً در ورزشکاران اتفاق می افتد) میزان نیاز به ب6 هم افزایش می یابد همچنین بدن برای تولید گلوکز در طی ورزش به ب6 نیاز دارد.
میزان ویتامین ب6 موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 10 میلی گرم می باشد.

ویتامین ب1:تیامین یکی از ویتامین های محلول در آب است. این ویتامین نقش مهمی در متابولیسم قندها، تولید انرژی، رشد و نیز بهبود عملکرد سیستم عصبی دارد. کمبود تیامین در مراحل اولیه باعث کاهش وزن، احساس خستگی، بی اشتهایی، گیجی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و ضعف عضلانی می شود و در مراحل پیشرفته با ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، نارسایی احتقانی قلبی، بیماری آلزایمر، بری بری و سندروم ورنیکه-کورساکوف همراه است. علت کمبود تیامین به طور کلی عدم دریافت کافی این ویتامین از رژیم غذایی، جذب پایین یا دفع بالاتر از حد طبیعی به دلیل برخی شرایط است.
افرادی که رژیم غذایی سرشار از غلات بدون سبوس (مانند برنج و نان سفید) و دریافت پروتئینی کمی دارند بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند. عواملی نظیر وابستگی به الکل، عمل جراحی چاقی بر معده و روده، بی اشتهایی عصبی، تغذیه کامل وریدی (TPN)، استفراغ های شدید دوران بارداری، بیماری های کبدی و گوارشی، ایدز، دیابت، مصرف برخی داروها فرد را در معرض خطر ابتلا به کمبود این ویتامین قرار می دهند.
گروه سالمندان نیز در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین ب1 قرار دارند. دلایل احتمالی کمبود تیامین در سالمندان رژیم غذایی محدود، استفاده همزمان از چند دارو به خصوص دیورتیک ها و ابتلا به چندین بیماری است.
مطالعات نشان داده اند که میزان تیامین پلاسما در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، 76 درصد کمتر از افراد سالم و میزان این ویتامین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، 75 درصد از افراد سالم کمتر است. سطوح پایین تیامین در این افراد ممکن است به دلیل افزایش میزان تصفیه این ویتامین توسط کلیه ها از بدن باشد.
کمبود تیامین باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در سلول های عصبی، مرگ سلول های عصبی، از دست دادن حافظه و تشکیل پلاک آمیلوئیدی در مغز می شود که همگی از عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.
بیماری کلیوی یا نفروپاتی دیابتی ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مشاهده شود. پیشرفت اولیه بیماری کلیوی با دفع بالای پروتئین آلبومین از طریق ادرار، معروف به میکروآلبومینوریا همراه است. مطالعات نشان داده است دریافت تیامین باعث کاهش چشمگیر دفع آلبومین و بهبود این مشکل در مراحل اولیه در بیماران کلیوی مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.
از آنجایی که تیامین در سوخت و ساز کربوهیدرات، چربی و نیز آمینواسیدهای شاخه دار (BCAA) نقش دارد و این فرآیند ها در طی ورزش افزایش پیدا می کنند، این ویتامین می تواند مخصوصاً در کسانی که ورزش های استقامتی انجام می دهند به افزایش توان ورزشی و کاهش خستگی و تسریع ریکاوری بدن کمک نماید.
میزان ویتامین ب1 موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 9.3 میلی گرم می باشد.

پانتوتنیک اسید:ویتامین ب5 یا پانتوتنیک اسید ویتامینی محلول در آب می باشد. این ویتامین نقشی حیاتی در متابولیسم دارد و با تشکیل کوآنزیم آ در تولید انرژی از درشت مغذی ها نقش دارد. دریافت ویتامین ب5 جهت رشد بافت عضلانی در ورزشکاران حیاتی است.
از آنجا که دوران سالمندی با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و افزایش چربی خون در ارتباط است، به دلیل نقش پانتوتنیک اسید در ساخت تری گلیسیرید و متابولیسم لیپوپروتئین ها، متخصصان این فرضیه را مطرح کردند که پانتوتنیک اسید ممکن است باعث کاهش سطح چربی خون در سالمندان مبتلا به چربی خون بالا شود.
میزان پانتوتنیک اسید موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 9.2 میلی گرم می باشد.

ویتامین ب2: ویتامین ب2 یا همان ریبوفلاوین از گروه ویتامین های محلول در آب می باشد. این ویتامین به عنوان ترکیب مهمی در ساختمان کوآنزیم های شرکت کننده در فرایندهای تولید انرژی، عملکرد سلولی، رشد و تمایز سلولی، متابولیسم چربی ها، داروها و استروئید ها شناخته می شود و به همین علت تأمین ویتامین ب2 مورد نیاز بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. به دلیل اهمیت بالای این ویتامین در بدن و همچنین نقش آن در متابولیسم درشت مغذی ها خصوصا کربوهیدرات، دریافت مقدار کافی از آن در افراد مبتلا به دیابت نیز ضروری است. عدم دریافت میزان کافی این ویتامین از طریق مواد غذایی و مکمل ها به طور طولانی مدت معمولاً در گیاهخواران محض و افرادی که لبنیات کمی مصرف می کنند دیده می شود. این مسئله در گیاهخواران ورزشکار شدیدتر است. برخی اختلالات هورمونی نیز می توانند منجر به کمبود ریبوفلاوین گردند که از جمله این اختلالات می توان به مشکلات تیروئید و کمبود هورمون های تیروئیدی در بدن اشاره نمود. ریبوفلاوین می تواند به تامین انرژی در ورزشکاران و کاهش حملات میگرن کمک کند.
دریافت مقدار کافی این ویتامین در دوران سالمندی می تواند در بهبود وضعیت عمومی بدن خصوصاً پیشگیری از خستگی چشم و کاهش علائم آب مروارید موثر باشد.
در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی تحت دیالیز گروهی از ویتامین های گروه ب از دست می روند. به همین دلیل دریافت این ویتامین ها (از جمله ویتامین ب2) به صورت مکمل یا از طریق مواد غذایی ضروری است و مقادیر از دست رفته این ویتامین طی عمل دیالیز، جبران شود.
میزان ویتامین ب2 موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 9.2 میلی گرم می باشد.

ویتامین ب12: ویتامین ب12 از جمله ویتامین های محلول در آب می باشد. این ویتامین به عنوان کوفاکتور آنزیم های مهم در بدن، برای تکامل و عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی، تشکیل گلبول های قرمز سالم، ساخت DNA و جلوگیری از ایجاد کم خونی مگالوبلاستیک (نوعی کم خونی که در اثر کمبود ب12 و فولیک اسید رخ می دهد) در افراد ضروری است.
کمبود این ویتامین می تواند به علت اختلال در جذب، کمبود فاکتور داخلی معده، جراحی های دستگاه گوارش و استفاده طولانی مدت از برخی داروها باشد. سالمندان، افراد گیاهخوار، نوزادان متولد شده از مادر گیاهخوار، افراد با سابقه مشکلات گوارشی، افراد با سابقه جراحی های گوارشی و افراد مبتلا به کم خونی پرنیشز (با کمبود فاکتور داخلی معده برای جذب ب12) بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین قرار دارند.
احتمال کمبود ویتامین ب12 در سالمندان به علت کاهش تولید فاکتور داخلی معده و کاهش ترشح هیدروکلریک اسید بیشتر است. دو عامل ذکر شده در جذب ب12 موثر می باشند. به علاوه احتمال عفونت با هلیکوباکتر در سالمندان بالاتر است که این باکتری نیز می تواند در کاهش جذب ب12 نقش داشته باشد لذا دریافت این ویتامین در سالمندان ضروری است.
گیاهخوارانی که هیچ گونه فرآورده حیوانی مصرف نمی کنند و گیاهخوارانی که برخی از فرآورده های حیوانی (مثلاً لبنیات، تخم مرغ یا هر دو) را مصرف می کنند اما گوشت مصرف نمی کنند در معرض خطر کمبود ویتامین ب12 قرار دارند زیرا منابع غذایی طبیعی ویتامین ب12 فقط به غذاهای حیوانی محدود می شود. مصرف مکمل های ویتامین ب12 می تواند خطر کمبود این ویتامین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
با توجه به نقش ب12 در ساخت گلبول های قرمز و نقش گلبول قرمز در انتقال اکسیژن، کمبود این ویتامین در ورزشکاران می تواند باعث افت توانایی فرد در انجام تمرینات هوازی گردد. به علاوه ویتامین های گروه ب از جمله ب12 در متابولیسم انرژی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
افراد مبتلا به مشکل کلیوی و تحت دیالیز معمولاً دچار کمبود مواد مغذی هستند. این افراد منابع غذایی غنی از ب12 را به علت محتوای سدیم و پتاسیم بالا، کمتر استفاده می کنند و به همین علت در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند. لذا مصرف مکمل ویتامین ب12 در این افراد می تواند کمک کننده بوده و از ابتلا به کمبود آن جلوگیری نماید.
ویتامین ب12 در تکامل سیستم عصبی و سنتز DNA نقش دارد و دریافت مقدار مورد نیاز آن با بهبود عملکرد سیستم عصبی و مغز در ارتباط است. مطالعات نشان داده اند که افزایش سطح هموسیستئین ممکن است از طریق مکانیسم های متعددی بر روی مغز تأثیر منفی بگذارد و با بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط باشد. ویتامین ب12 با کاهش سطح هموسیستئین، می تواند از آسیب به سیستم عصبی و مغز جلوگیری نماید.
میزان ویتامین ب12 موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 9 میکروگرم می باشد.

فولیک اسید: فولیک اسید یکی از ویتامین های محلول در آب می باشد که به عنوان فولات و ب9 نیز شناخته می شود. این ویتامین نقش مهمی در ساخت اسیدهای نوکلئیک (DNA/RNA) و متابولیسم اسید آمینه ها دارد. افراد با رژیم غذایی نامناسب، افراد وابسته به الکل، افراد مبتلا به نوعی اختلال ژنتیکی (نقص در ژن MTHFR)، خانم ها در سنین باروری، خانم های باردار و افراد با اختلالات سوء جذب (مانند اسپروی حاره ای، سلیاک و بیماری های التهابی روده یعنی کرون و کولیت اولسروز) معمولاً در معرض خطر ابتلا به کمبود اسید فولیک هستند.
کمبود فولات با افزایش سطح هموسیستئین در افراد سالمند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و با مرگ سلول های عصبی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را افزایش می دهد.

سطح بالای هموسیستئین که در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مشاهده می شود نیز می تواند ناشی از کمبود ویتامین های ب9، ب12 و ب6 باشد. مطالعات نشان داده اند که دریافت فولیک اسید از طریق کاهش سطح هموسیستئین می تواند در بهبود بیماری مزمن کلیوی موثر باشد همچنین دریافت این ویتامین در بیماران دیالیزی نیز به حفظ سطح طبیعی این ویتامین در بدن کمک می نماید.
سطح بالای هموسیستئین با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است و دریافت فولات از طریق کاهش سطح هموسیستئین می تواند در کاهش ابتلا به این بیماری موثر باشد. مصرف مکمل فولیک اسید سطح قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین را نیز کاهش می دهد.
فعالیت بدنی شدید به واسطه افزایش سطح هموسیستئین خون یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در ورزشکاران است و دریافت فولات با کاهش سطح هموسیستئین خون می تواند به حفظ سلامت قلب در افراد ورزشکار کمک نماید.
میزان فولیک اسید موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 416 میکروگرم می باشد.

بیوتین: بیوتین یا ویتامین ب7 یکی از ویتامین های محلول در آب است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی دارد. بیوتین فعال کننده مهمترین آنزیم های موثر در متابولیسم درشت مغذی ها است و در بیان ژن و انتقال پیام داخل سلولی نقش دارد.
افراد مبتلا به برخی از بیماری های ژنتیکی، افراد الکلی و زنان باردار و شیرده بیشتر از سایر افراد در معرض خطر کمبود بیوتین قرار دارند.
سالمندان به دلیل نداشتن تنوع کافی در رژیم غذایی و استفاده از مقادیر ناکافی سبزیجات و میوه ها همچنین کاهش عملکرد دستگاه گوارش بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض خطر کمبود ویتامین های گروه ب به ویژه بیوتین قرار دارند. یکی از منابع تأمین بیوتین مورد نیاز بدن، باکتری های موجود در روده هستند که میزان آنها نیز با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین دریافت بیوتین مورد نیاز روزانه برای افراد سالمند ضروری است.
به دلیل نقش بیوتین در چرخه های متابولیسم سلولی و تامین انرژی مورد نیاز سلول در ورزشکاران دارای اهمیت ویژه ای است.
مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک در بیماران کلیوی منجر به کاهش تولید بیوتین در روده توسط باکتری ها می شود، همچنین مصرف داروهای ضد تشنج در بیماران همودیالیز می تواند سطح بیوتین را کاهش دهد. بیوتین نیز همانند تمام ویتامین های گروه ب در طی دیالیز از بدن تصفیه شده و دریافت و جذب آن نیز کاهش می یابد.
میزان بیوتین موجود در این مکمل به ازای هر سافت ژل 411 میکروگرم می باشد.

روش مصرف
مصرف روزانه یک عدد سافت ژل توصیه می شود.

نتیجه گیری
کپسول ب کمپلکس آپوویتال 40 عددی حاوی همه ویتامین های گروه ب است. مصرف این مکمل به تامین ویتامین های گروه ب، افزایش سطح انرژی، بهبود عملکرد مغز، کاهش استرس، سلامت روان، بهبود سلامت پوست، مو و ناخن، کاهش ضعف، خستگی و متابولیسم طبیعی، تقویت رشد ذهنی، کاهش افسردگی و افزایش اشتها کمک می کند.

یارکد:6264152601636

وزن 30 کیلوگرم
نوع محصول

کپسول

تعداد در بسته

40

جنسیت مصرف

عمومی

گروه

ویتامینهای ب کمپلکس

نوع محفظه

جعبه مقوایی

کشور سازنده

آلمان

نمایش همه مشخصات کالا

    هیچ پرسش و پاسخی ثبت نشده است.

پرسش خود را درباره این کالا بیان کنید

ثبت پرسش
انصراف ثبت پرسش